Достапни линкови

СЈО: „Сопот“ е поврзан со незаконското прислушување


Прес-конференција во Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Од СЈО во врска со случајот „Сопот“, денеска појаснуваат оти врз основа на јавно објавен разговор, побаран е предметот со цел да се произнесат за нивната надлежност.

„Сакаме да појасниме дека поднесеното обвинението против обвинетите во случајот „Сопот“ е поврзано со содржината и со кривичните дела кои произлегуваат од содржината на разговорот кој се однесува на наведениот случај, па со оглед на ваквата околности ние имаме законска обврска да го побараме овој предмет, а со цел да се произнесеме за нашата надлежност врз истиот, е наведено во соопштението.

Од СЈО укажуваат и дека во периодот од 2008 година до 2015 година, кој е наведен во законот за работата на институцијата се однесува исклучиво на времето на реализација на незаконски следените комуникациите, а не и на времето кога одреден настан се случил.

Претседателот на Советот на обвинители, Петар Аневски претходно изјави дека СЈО нема ингеренции за „Сопот“, бидејќи настанот за случајот потекнува од пред 13 години.

XS
SM
MD
LG