Достапни линкови

Советник на Трамп сака да го екстрадира Ѓулен


Доналд Трамп и генералот Мајкл Флин зборуваат за време на кампањата за претседателските избори

Изборот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп за национален советник за безбедност Мајкл Флин смета дека Вашингтон треба да ги подобри своите односи со Турција преку екстрадирање на свештеникот Фетула Ѓулен кого Анкара го обвини дека стои зад неуспешниот обид за пуч во јули.

Флин, кој е пензиониран генерал потполковник, во својот текст за весникот Хил го опишува Ѓулен како „сомнителен исламски свештеник со живеалиште во Пенсилванија“ кој крие „радикална исламска“ агенда. Според него широко распространетата мрежа на Ѓулен ги има сите карактеристики за да се опише како опасна заспана терористичка мрежа и од турско гледиште Вашингтон го крие турскиот Осама бил Ладен. Ние не треба да му обезбедуваме нему безбедно скривалиште, пишува Флин.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја нарече победата на Трамп нова ера во односите меѓу Анкара и Вашингтон и ги засили барањата за екстрадиција на Ѓулен.

XS
SM
MD
LG