Достапни линкови

МВР со неколку прекрошочни пријави за Диме Спасов


Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи на Македонија.

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави денеска дека неколку прекршочни пријави ќе бидат поднесени против дополнителниот заменик министер за труд и социјална политика Диме Спасов. Според него, биле преземени сите мерки за состојбите и причините за сообраќајната несреќа во која учествуваше Спасов и биле прибавени сите докази, иако имало попречувања во увидот.

Било утврдено, како што посочи Спасовски, дека Спасов го управувал службеното возило и дека во двата случаи го напуштил местото на сообраќајната незгода и не ја известил полицијата. Спасовски рече и дека сопатникот на Спасов во потпишаната изјава не посочил дека автомобилот во кој се возеле бил следен или нападнат од други лица, како што тврди Диме Спасов.

Тоа е спротивно на изјавата на сопатничката и на полициските службеници, информира Спасовски, а за случајот говорат фактите. Според министерот, постојат и аудио снимки од пријавата на лицата кои го пријавиле Спасов во МВР кога го удрил нивното возило.

Министерот Спасовски порача и дека ги отфрла тврдењата на Спасов дека случајот е криминално полициска местенка и посочи дека само може да потврди оти има местенка на Спасов од него самиот и од тие што го советуваат.

XS
SM
MD
LG