Достапни линкови

Повеќе репрезентации на Светско во фудбал?


Претседателот на Светската фудбалска федерација, Џани Инфантино презентираше идеја според која ќе се зголеми бројот на учесници на Светското првенство. За време на изборната кампања тој се залагаше за Мундијал со 40 земји-учеснички, а сега ја презентираше идејата за учество на 48 репрезентации.

Според новата идеја, 32 учесници на стартот на Светското првенство ќе играат „нок аут" натпревари, а победниците ќе се приклучат на останатите 16 и ќе се продолжи со вкупно 32 национални тимови во групната фаза.

Одлука за зголемување на бројот на учесници ќе се донесе во јануари 2017 година, а за овој предлог ќе се дискутира месецов, изјави Инфантино.

Идејата е 16 екипи директно да се квалификуваат за фазата по групи, а останатите 32 екипи да играат во прелиминарната фаза,

XS
SM
MD
LG