Достапни линкови

Русија и Кина изведуваат заеднички воени маневри


Русија и Кина започнаа заедничка воена вежба во Јужното Кинеско Море и тоа на местото каде што Кина има територијални несогласување со нејзините соседи. Осумдневната вежба симулира освојување и контрола на острови, соопшти кинеското министерство за одбрана. Портпаролот на американскиот Стејт департмент Џон кирби оцени дека нема да има ништо спорно околу воените маневри се додека тие не се провокативни и се изведуваат во согласност со меѓународното право.

XS
SM
MD
LG