Достапни линкови

Амнести не очекува подобри човекови права во Узбекистан


Амнести интернешенел не очекува промена на репресивниот режим во Узбекистан по смртта на претседателот на државата Ислам Каримов.

По информациите дека Каримов починал, од Амнести велат дека неговиот наследник веројатно ќе дојде од луѓето од најтесниот круг на Каримов, каде што никогаш не се толерирало спротивно мислење.

„Во текот на 27 годишното владеење на Каримов во земјата длабоко беа занемарени правата и слободите, а кое било несогласување со политиките на власта беше брутално задушувано. Тортурата и апсењата станаа составен дел од правниот систем во земјата“, се наведува во соопштението на заменик-директорот на Амнести интернешенел одговорен за Европа и Централна Азија, Денис Кривошеев.

XS
SM
MD
LG