Достапни линкови

Хрватска ја поништи пресудата против Главаш


Бранимир Главаш

Хрватскиот Врховен суд ја поништи пресудата протиив поранешниот пратеник Бранимир Главаш кој беше осуден за воени злосторства и нареди нов судски просец. Главаш во 2010 година беше осуден на 8 години затвор за грозоморни убиства на срби за време на војната во поранешна Југославија. „Пораката од овој бесрамен акт е дека е нормално злосторствата против србите да не бидат казнувани“, изјави шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ.

XS
SM
MD
LG