Достапни линкови

Алфите осомничени во „Тортура“ остануваат на работа


Нема мерки за претпазливост, односно забрана за полициски овластувања за командантот на полициските Алфи Ивица Анчевски и за петтемина други осомничени во случајот „Тврдина“. Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 – Скопје со ова ја потврди одлуката на судија во претходна постапка. Кривичниот совет постапуваше по жалба на СЈО, кое бараше определување мерка за претпазливост – Забрана за преземање на определени работни активности кои се поврзани со кривичното дело против 6 лица. Предметот Тортура е за постапката на апсење на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски. Поранешниот директор на УБК и командантот на единицата Алфи се прво и второсомничени во случајот.

XS
SM
MD
LG