Достапни линкови

Намален бројот на мигранти во Грција


Бројот на мигранти и бегалци што пристигнуваат на грчките острови во Егејското Море значително е намален од стапувањето во сила на договорот меѓу ЕУ и Турција за запирање на бегалскиот прилив, објавија денеска грчките медиуми.

Во последново деноноќие во Грција биле регистрирани само 14 новопристигнати мигранти.

Во транзитните бегалски центри на островите Хиос, Лезбос и Самос во моментов се наоѓат 7.091 мигранти. Властите планираат поголем дел од нив да префрлат во бегалскиот камп на островот Кос

XS
SM
MD
LG