Достапни линкови

Повреден македонски полицаец на границата со Грција


Еден полицаец е повреден претпладнево кога околу 5.000 мигранти се обидоа насилно да влезат во Македонија од Грција, соопштува МВР. Мигрантите фрлале со камења и тврди предмети кон македонската полиција и ја оштетиле капијата на железничката пруга. Од МВР информираат дека полицијата употребила солзавец за да се спречи нелегалното влегување на мигрантите во Македонија и тие се вратени на грчка страна.

Како што јави дописникот на МИА од Атина, бегалците во Идомени на грчко-македонската граница во моментов одржуваат мирен протест со окупирање на железничката пруга, откако претходно се обиделе да ја урнат оградата.

Грчката државна новинска агенција АНА-МПА јави дека македонските власти во моментов ја поправаат оградата, а на самото место има и полицајци.

Железничката пруга е затворена, а од 50-тина бегалци кои требало да влезат во Македонија, само 10 успеале да ја преминат границата, поради напнатоста што доведе до затворање на граничниот премин, информира агенцијата.

XS
SM
MD
LG