Достапни линкови

Нема нова Универзална сала, ќе се реновира старата


Нема да се градни нова Универзална сала во Скопје, туку ќе се реконструира постоечката. Ова денеска го најавија министерката за култура Елизабета Канческа- Милевска и градоначалникот на Скопје Коце Трајановски. Велат дека одлуката е донесена на седница на Влада и се очекува реконструкцијата да чини околу 15 милиони евра, што е значително помалку отколку проектот за изградба на нов објект во вид на јајце кој ќе чинеше од 60 до 65 милиони евра.

XS
SM
MD
LG