Достапни линкови

СЗО: Туберкулозата и ХИВ најсмртоносни болести


Светската здравствена организација ја рангира туберкулозата, заедно со ХИВ, за најсмртоносна заразна болест во светот. Само во минатата година од оваа болест умреле над милион ипол луѓе и покрај големите чекори во третманот и превенцијата во изминативе 25 години. Најмногу загрижува ширењето на видови на туберкулозата кои се отпорни на лекови. Над половината од над 9 ипол милиони заразени луѓе со туберкулоза се од Кина, Индија, Индонезија, Нигерија и Пакистан.

XS
SM
MD
LG