Достапни линкови

Јолевски и Бејли во посета на воената вежба на Криволак


Министерот за одбрана Зоран Јолевски

Министерот за одбрана Зоран Јолевски придружуван од американскиот амбасадорот Џес Бејли, началникот на ГШ на АРМ генерал потполковник Методија Величковски и Командантот на Здружената оперативна команда на АРМ бригаден генерал Васко Ѓурчиновски денеска на Армискиот полигон „Криволак“ ќе ја посетат билатералната воена вежба „Operation Phalanx-MACEDONIA“. На вежбата која почна на 28 август и ќе трае до 6 септември учествуваат припадници на декларираната чета на Воена полиција од составот на АРМ и припадници на Воената полиција од Армијата на САД. За време на посетата, како што соопшти Министерството за одбрана, пред гостите ќе бидат прикажани различни содржини и практични форми на воено полициска обука, како што се: работа на контролна точка, справување со толпа, борба во урбана средина, патролирање, како и основно и напредно гаѓање со автоматска пушка М4 која е во вооружување на Армијата на САД.

XS
SM
MD
LG