Достапни линкови

Заев-Неправедно затворени осудените за Смилковско езеро


Лидерот на СДСМ, Зоран Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за весникот „Ди Цајт“ изјави дека осудените за случајот Смилковско езеро се невини и тие неправедно се затворени. Објавувањето на „вистината за случајот“ , како што наведува тој, може да предизвика немири во албанската заедница во Македонија, а може да има и жртви. Затоа, според него се водат интензивни разговори со албанската заедница, за да се спречи таква реакција.

Заев смета дека мора да бидат одговорни и да ги подготват луѓето за вистината, но не очекува да се повтори конфликтот од 2001 година. Тој нагласува и дека не очекува оставка од премиерот Никола Груевски, туку преку преговори да изградат преодна влада со што тој достоинствено би се повлекол од функцијата.

XS
SM
MD
LG