Достапни линкови

ВО ЖИВО - Анти-владин протест

Граѓански здруженија, невладини организации и политички партии, меѓу кои и најголемата опозициска партија, СДСМ, денеска во Скопје пред зградата на владата на Македонија организираа протестен собир под мотото „Граѓаните за Македонија“.

11:56 17.5.2015

На протестите, за кои беше речено дека се поддржани од уште 14 политички партии, според најавите, ќе присуствуваат и неколку европратеници од социјалдемократскиот блок меѓу кои и поранешниот известувач за македонија во Европарламентот Ричард Ховит, како и поранешните амбасадори на ЕУ Ерван Фуере и на Холандија Симоне Филипини.
Повеќе тука

12:21 17.5.2015

На пат за протест кон Скопје

Илјадници граѓани од повеќе градови од Македонија тргнале на протестот во Скопје. Некои медиуми јавуваат за засилени контроли и проблеми по пат.

Се јавува дека и од други градови на Македонија граѓани масовно тргнале кон Скопје.

12:53 17.5.2015

Американскиот сенатор Крис Марфи со изјава по повод политичката криза во Македонија.

Тој повикува на воздржаност од насилства и враќање на Македонија на евро-атланскиот пат.
Целата негова изјава тука.

12:56 17.5.2015

Денешните протести, според агенцијата Франс Прес, се кулминација на неколкумесечните расправии меѓу конзервативниот премиер Никола Груевски и неговите опоненти од левиот центар. Опозицијата вети дека неделните протести ќе бидат мирни.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG