Достапни линкови

Излеани неколу реки во Македонија


Човек стои на брегот на Црна Река во Општина Могила.

Последните дождови предизвикаа да се подигне нивото на реките во неколку места во Македонија и тиe да се излеат од своите корита. Црна Река се излеа на две места и поплави земјоделски површини, но засега нема пријавено дека вода има во некои објекти, изјави Илко Петкоски од прилепскиот Центар за управување со кризи.

Се излеаја и реките Луда Мара и Раечка во Кавадаречко, како што потврдуваат од Регионалниот центар за управување со кризи Велес. Водите поплавиле земјоделски површини, а Раечка река зафатила и неколку импровизирани објекти наоколу. Се излеа и реката Слупчанка во Липковско, при што се поплавени мали површини земјиште.

XS
SM
MD
LG