Достапни линкови

АУДИО : СДСМ - Груевски манипулирал со имоти


Груевски имал линкови со фирми од Белизе и Лугано, се возел со комбе низ населби за да гледа имоти, дели парцели, крева потпорни ѕидови на парцели за да не ги гледа никој, се со цел лични интереси, рече лидерот на СДСМ, Заев.

Секоја прес конференција откри по едно лице на Никола Груевски кои тој сакал да ги сокрие од јавноста. Бил, суров, непресметлив, учествувал во изборни криминали, прислушувал 1000-ци граѓани, рече денеска претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

„Денеска ќе слушнеме колку Груевски бил ненаситен, користољубив и во што се вовлекувал кога биле во прашање неговите лични интереси. Што се криело зад менувањето на ГУП-овите во Центар и кој имал интерес од тоа, зошто се случувала сета драма околу Шиповиќ и зошто Никола Груевски и Сашо Мијалков правел се од притисоци до обиди од купување советници, зошто Гуевски го поништувал гласањето во Центар“, изјави Груевски. Тој вели дека Груевски немал мерка колку му е доволно.

Никола Груевски се крсти во чесноста, а кога веќе денеска ги собра насила за да се правда со неговата наводна чесност, треба да им каже на луѓето зошто зборува во шифри ако не се прислушува во државата, каков премиер е тој кога мора да зборува во шифри во сопствената земја, рече на денешната прес конференција лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

„Чесен човек ќе признаеше дека тој и братучед му Мијалков прислушуваат. Чесен човек ќе признаеше дека имал линкови со фирми од Белизе и Лугано, се возел со комбе низ населби за да гледа имоти, дели парцели, крева потпорни ѕидови на парцели за да не ги гледа никој“, изјави Заев.

Тој вели дека само оставки и преодна влада се излез од политичката криза.

XS
SM
MD
LG