Достапни линкови

СДСМ: Оставката на Тодоров не е доволна за случајот со Тамара


Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов денеска соопшти дека случајот со смртта на малата Тамара, е класичен доказ за целосен распад на здравството. Тој истакна оти е повеќе од јасно дека „се направени огромни институционални пропусти, за жал трагични за малата Тамра.“

„Според сознанијата на СДСМ, уште во првото конзилијарно мислење наведено е дека случајот на Тамара е итен. Две комисии од одделот за ортопедија и одделот за труматологија уште во април, а потоа и во ноември минатата година, испратиле официјални извештаи до фондот во коишто е наведено дека лекувањето на малата Тамара е невозможно во Македонија и дека случајот е итен. Второстепената комисија во Фондот за здравство го имала последниот збор, но изјавите целосно го разобличуваат хаосот којшто владее во здравството“, рече Шилегов, додавајќи дека оставката на министерот за здравство, Никола Тодоров е далеку од доволна.

Владеачката партија, ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција, во која се вели дека е срамно што СДСМ и Петре Шилегов го злоупотребуваат овој трагичен случај и го ставаат во функција на политиката и политичкото препукување, што јасно говори за нивниот недостаток на морал, недостаток на човечност и достоинственост. ВМРО-ДПМНЕ апелира до сите надлежни субјекти, во една институционална постапка да ги утврди сите факти и околности поврзани со споменатиот случај, се вели во реакцијата.

XS
SM
MD
LG