Достапни линкови

Рускиот патријарх побара ограничување на абортусот


Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил.

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил, го искористи историското прво обраќање пред рускиот парламент да повика на ограничувања на абортусот и на прифаќање на конзервативните вредности. Во обраќањето пред Долниот дом на Руската дума, патријархот рече дека „ужасно високата“ стапка на абортуси е „една од најголемите несреќи на Русија“. Тој ги повика пратениците да забранат бесплатни абортуси во државното здравство и рече дека преполовувањето на бројот на абортуси ќе резултира со „одржлив и моќен демографски раст“. Патријархот Кирил рече дека Русите треба да се придржуваат кон конзервативните религиски вредности во време на „пост-христијанскииот“ и „пост-религиски“ светоглед, кој, според него, го поткопува моралот. Тој рече дека верското образование треба повеќе да се изучува во училиштата и повика на преродба на Козаците.

Рускиот претседател Владимир Путин, кој ја смета црквата за морален браник, рече дека опаѓањето на населението е главен приоритет.

XS
SM
MD
LG