Достапни линкови

Застреланата полицајка денеска во Париз почина


France -- French Interior Minister Bernard Cazeneuve

Француската полицијата вели дека една полицајка почина откако беше застрелана во предградието на Париз ден ден по нападот врз сатиричен магазин Шарли Хебдо во кој загинаа 12 лица.

Полицијата претходно соопшти дека полицајка и градскиот чистач се сериозно ранети денеска во близина на Порт де Шатилон. Полициски извор за АФП изјави дека еден човек облечен со заштитен елек отворил оган со автоматска пушка.

Министерот за внатрешни работи, Бернар Казенве, изјави за дека напаѓачот бил се уште во бегство. Засега не јасно дали има поврзаност со вчерашниот напад во сатиричен магазин Шарли Хебдо.

XS
SM
MD
LG