Достапни линкови

Неказнивост на анти-геј насилствата во Русија


Меѓународната организација за човекови права Хјуман рајтс воч објави извештај во кој се наведува дека руските власти не ги штитат правата на хомосексуалците. Во извештајот со наслов „Русија: Неказнивост на анти-геј насилствата“, објавен денеска се наведува дека ЛГБТ заедницата во Русија е жртва на дискриминација, малтретирање, тепање и понижување, но оти власта не прави доволно за да го спречи тоа. Се наведува дека анти-ЛГБТ расположението се зголемило по донесувањето на законот против „ЛГБТ пропаганда“ во јуни 2013 година.

XS
SM
MD
LG