Достапни линкови

Самит за Каспиското Море во Русија


Рускиот претседател Владимир Путин и иранскиот Хасан Рохани.

Четвртиот Самит за Каспиското Море започна денеска во рускиот град Астрахан. На него присуствуваат лидерите на Азербејџан, Иран, Казахстан, Русија и Туркменистан.

Лидерите на петте земји, туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов, азербејџанскиот Илхам Алијев, рускиот претседател Владимир Путин, иранскиот Хасан Рохани и казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев, ќе дискутираат за правниот статус на Каспиското Море.

Овие земји со години се обидуваат да постигнат договор за правниот статус на морето, богато со природни ресурси, како нафта и природен гас. Русија инсистира да се остане на договорот постигнат меѓу Иран и Советскиот Совет за поделба на крајбрежјето, но Азербејџан, Казахстан и Туркменистан не се чувствуваат обврзани на тие договори.

Ова е четврт Самит во последните 12 години.

XS
SM
MD
LG