Достапни линкови

Расмусен: Русија ја напаѓа Украина


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен пред почетокот на самитот на Алијансата во Велс изјави дека „Русија ја напаѓа Украина“ и оти продолжува да ја дестабилизира ситуацијата во источниот дел Украина и покрај планот за примирје предложен од рускиот претседател Владимир Путин. Претходно, британскиот премиер Дејвид Камерон изјави дека е неприфатливо руски војници да се во Украина и предупреди дека Западот би можело да ги зголеми санкциите врз Москва.

XS
SM
MD
LG