Достапни линкови

Груевски против Заев - чест, углед и аудио снимки


Никола Груевски и Зоран Заев се појавија на денешното продолжение на судскиот процес во кој Груевски го тужи Заев за клевета околу продажбата на Македонска банка. Груевски вели дека му се повредени честа и угледот. Заев пак тврди дека постапувал според законите. Заев за прв пат објави дека објавената аудио снимка му ја доставил Ден Дончев.

Заев има измислено сценарио на една интензивна, обемна и агресивна медиумска кампања во изнесување на невистини за да му наштети на мојот углед и на честа. Ова го наведе тужителот Никола Груевски во едночасовниот исказ со одговарање на прашањата на денешното рочиште во случајот во кој тој го тужи Заев за клевета и навреда.

Груевски рече дека се работело и за тешка и континуирана повреда на неговиот углед и на честа.

„Не би сакал некој да биде на мое место“, додаде Груевски, кој тврди дека не му било пријатно подолг временски период да ги гледа и да ги слуша, како што рече, тие измислици и за нив да биде прашуван во контактите со познати и непознати лица. Тој рече дека се работело и за тешка и континуирана повреда на неговиот углед и на честа.

Заев пак кој директно му поставуваше прашања не премиерот, за прв пат објави дека објавената аудио снимка во седиштето на партијата му ја доставил поранешниот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ден Дончев, кој беше на таа функција во периодот во кој опозицијата тврди дека е направена снимката.

Заев тврдеше дека немал никаква намера да им наштети на честа и на угледот на премиерот, туку дека постапувал според законите како граѓанин, но и како претседател на најголемата опозициска партија.

Адвокатот на Груевски реагираше на речиси секое прашање на Заев, наведувајќи дека е неосновано или дека нема врска со случајот.

Судијката не одговори Груевски да одговори на прашањето – Дали Ден Дончев бил генерален секретар на партијата од мај до септември 2004-та година.

Во својот исказ пак Заев тврдеше дека немал никаква намера да им наштети на честа и на угледот на премиерот, туку дека постапувал според законите како граѓанин, но и како претседател на најголемата опозициска партија, која реагирала за нешто што сметала дека нешто е незаконски и неетички. Инаку Заев го брани судски тим од шест луѓе, а Груевски, адвокатот Никола Додовски. И двајцата денеска стигнаа во судот пред закажаното рочиште, кое почна точно во 9 часот.

Груевски го тужи Заев поради серијата прес-конференции, поврзани со објавената аудио-снимка, на која, како што се посочува, се слушаат гласовите на Јовица Стефановиќ Нини, Ден Дончев и Никола Груевски.

Заев рече дека пред објавувањето на снимката се консултирал, а потоа добил и писмена потврда од српски експерти за автентичноста на снимката.

  • 16x9 Image

    Фросина Димеска

    Родена е 1980 година во Скопје. Со новинарство се занимава од 2004 година кога почнува да работи како постојан дописник на Радио Слободна Европа од Скопје.
    Во периодот од 2008 година до почетокот на 2014 година работи прво како новинар во телевизијата Алсат М а потоа во дневниот весник Нова Македонија.

XS
SM
MD
LG