Достапни линкови

Франција им нуди азил на христијаните од северен Ирак


Нападите во северен Ирак

Француските власти соопштија дека се подготвени да им понудат засолниште на сите христијани од северен Ирак на кои исламските милитанти им наредија или да го прифатат исламот и да плаќаат религиозен данок или да се соочат со смртта. Француските власти порачаа доколку христијаните сакаат тие ќе им обезбедат азил. Исламските милитанти ја презедоа контролата врз голем број територии во северен и западен Ирак.

XS
SM
MD
LG