Достапни линкови

Коњаниците тргнуваат за Крушево


Во пресрет на големиот македонски празник Илинден денеска ќе почне 36. традиционален коњички марш, што го организира Здружението на граѓани од Горно Лисиче „Илинденски марш 1978“.

Маршот стартува во 17 часот од општина Аеродром, каде градоначалникот Ивица Коневски на коњаниците ќе им го предадено општинското знаме. Крајната дестинација е Крушево, каде коњаниците треба да пристигнат на 2 август.

Пред испраќањето на илинденците ќе се организира свечена музичка програма со настап на познати македонски естрадни уметници. Во испраќањето на коњаниците кон Крушево ќе се вклучи и општинската организација на Црвен крст „Кисела Вода“, која во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче ќе одржи крводарителска акција.

XS
SM
MD
LG