Достапни линкови

Порошенко-Авинот можеби бил соборен, но не од украинска војска


Украинскиот претседател Потро Порошенко

Украинскиот претседател Потро Порошенко изјави денеска дека малезискиот авион можеби бил соборен, но дека украинската војска не преземала никаква акција против ниту една мета во реонот каде се случи несреќата. Малезиски авион од типот Боинг 777 се урна во источна Украина во близина на границата со Русија со 280 патници и 15 членови на екипажот.

Украинскиот премиер Арсениј Јатсениук нареди истрага за случајот. Самопрогласениот премиер на Донецк, Александар Бородаи негираше било каква вмешаност во несреќата. Според него, сепаратистите не поседуваат ракета која може да сруши авион кој лета на висина од 10 илјади метри.

XS
SM
MD
LG