Достапни линкови

Русија негира дека соборила украински авион


Руското министерство за одбрана негираше дека земјата имала некаква инволвираност во нападот врз украински воен авион. Според нив, обвинувата од украинските власти се апсурдни. Украинските власти соопштија дека руски воен авион соборил украински авион на нивна територија. Портпаролот на министерството за одбрана, Андриј Лисенко изјави дека пилотот успеал да се спаси и безбедно да се евакуира пред падот на авионот.

XS
SM
MD
LG