Достапни линкови

Нуланд-проширувањето на НАТО останува приоритет


Американскиот помошник-државен секретар за европски и евроазиски работи, Викторија Нуланд.

Американскиот помошник-државен секретар за европски и евроазиски работи, Викторија Нуланд по средбата со премиерот Никола Груевски изјави дека САД силно ќе продолжат да го поддржуваат процесот во ОН за решавање на проблемот со името со цел Македонија да го добие заслуженото место во НАТО и ЕУ. Нуланд изјави и дека проширувањето останува приоритет на НАТО, нагласувајќи дека тоа особено се однесува за Македонија.

XS
SM
MD
LG