Достапни линкови

Новинарот на Лајм пуштен на слобода


Новинарот-практикант на весникот Лајм на албански јазик, Бесим Ибраими, кој беше уапсен за време на вчерашните протести пред Општина Чаир денеска е пуштен на слобода, информира претседателот на ЗНМ, Насер Селмани.

„Судијата во претходна постапка го одбил барањето на обвинителот за притвор и му одредил времена мерка да се јави еднаш неделно на суд и да му биде одземен пасошот. Од утре истражната постапка продолжува со прибавување на докази и на крај обвинителот ќе одлучи дали ќе покрене обвинителен акт или не. Одлуката на судијата секако е за поздравување. Очекуваме на крајот на постапката обвинителот да не покрене обвинителен акт против колегата“, вели Селмани.

XS
SM
MD
LG