Достапни линкови

Адеми: засега без конечна одлука за поделба на ресорите


Абдулаќим Адеми
Генералниот секретар на ДУИ Абдулаќим Адеми денеска во Тетово најави дека по утрешниот конгрес на ДУИ на кој ќе бидат избарни претседателот и Централниот одбор на партијата за неколку месеци ќе се одржи уште еден конгрес на кој тематски ќе се расправа за политиките и стратегиските цели на ДУИ, Албанците и државата. Одговарајќи на новинарско прашање до каде се разговорите за состав на новата Влада, Адеми посочи дека се уште се дискутира околу ресорите и не е решено кои ресори ќе ги раководи ДУИ кои ВМРО ДПМНЕ, така што засега нема конечна одлука за поделба на ресорите и двата партнери немаат разговарано за конкретни имиња.
XS
SM
MD
LG