Достапни линкови

Рударска несреќа во Маниса, Турција


Најмалку 20 рудари загинаа, а над 200 се блокирани во јама, при одрон во рудник за јаглен во западниот турски округ Маниса.
Одронот во рудникот бил предизвикан од експлозија.
Причините за експлозијата засега не се познати, но се претпоставува дека таа е предизвикана од краток спој.
XS
SM
MD
LG