Достапни линкови

ДПА очекува осум пратеници, не го признава резултатот на ДУИ


Лидерот на ДПА Мендух Тачи вечерва изјави дека очекува осум пратенички мандати од денешните предвремени парламентарни избори и оти е подготвен да преговара за влез во идната влада.

Тачи истакна дека не ги признава резултатите од изборите на ДУИ.

Според Тачи, во некои гласачки места има нереални резултати како Зајас-Осломеј каде за ДУИ гласале 10.000 наспроти нула гласови за ДПА или Вејце 391:71, Шипковица 800 за ДУИ наспроти 200 за ДПА или Љуботен 1.000 за ДУИ и 113 за ДПА.
XS
SM
MD
LG