Достапни линкови

ВИДЕО,ФОТО: Гласањето мирно со извесни проблеми


Втор круг претседателски избори и гласање за нов состав на парламентот. Засега мирно и без поголеми проблеми, иако се евидентирани и некои неправилности.

Сите избирачки места се отворени во 7 часот, а ќе бидат затворени во 19 часот. Засега изборите се одвиваат мирно и без инциденти. Евидентни се и некои проблеми, како фактот дека некои избирачи ги има во избирачкиот список за парламентарните избори, а ги нема на списокот за претседателски или обратно. Евидентен е и поголемиот одзив во однос на првиот круг од претседателските избори, но исто така и помалиот одзив и сега на гласањето во вториот круг за претседател.
Гласањето засега се одвива без поголеми проблеми
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00


Што очекуваат граѓаните од новиот претседател и од новата влада?
Што очекуваат граѓаните од гласањето за претседател и пратеници?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00

Посматрачите на МОСТ и на Цивил јавуваат за серија неправилности. Тие известуваат на редовни прес конференции. Од ДИК, пак, велат дека засега нема никакви проблеми.
XS
SM
MD
LG