Достапни линкови

Украинските бунтовници ги нарекоа заложниците „НАТО шпиони“


Про-руските бунтовници во источна Украина кои држат група на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во заложништво рекоа дека заробените се „НАТО шпиони." Самопрогласениот лидер на про-рускиte сепаратисти во градот Донецк, Денис Пушилин изјави дека набљудувачите "ќе бидат разменети“ за нивни затвореници.
Пушилин рече таква трампа е единствениот начин набљудувачи на ОБСЕ да бидат ослободени.
Не е познато колку набљудувачи се држат од страна на про-руските бунтовници.
Првично тоа беше група од 13 кои патуваат заедно, вклучувајќи и четири Германци и пет украински војници.
Имаше исто така четири воени набљудувачи од Данска, Полска, Шведска и Чешка.
XS
SM
MD
LG