Достапни линкови

Групата Г-7 најави нови санкции за Русија


Лидерите на Групата - 7 водечки индустриски сили во светот се согласија да продолжат со дополнителни санкции против Русија, ако Москва не преземе конкретни мерки за поддршка на договорот од Женева со намера да се смири кризата во Украина. Во соопштението издадено на 26 април, изјави дека поради итната потреба да се обезбедат "успешни и мирни демократски избори следниот месец во Украина," групата " е решена да дејствува итно да се интензивират санкциите." Изјавата доаѓа истовремено со медиумските извештаи кои цитираат анонимни американски официјални претставници кои велат дека САД и ЕУ ќе ги објават санкциите против руските власти на 28 април. Германската канцеларка Ангела Меркел ќе отпатува во Вашингтон следната недела за да се состане со американскиот претседател Барак Обама за да разговарат за единствен одговор на дејствата на Русија во Украина.
XS
SM
MD
LG