Достапни линкови

Иванов води пред Пендаровски


Според првичните неофицијални резултати што ги објави Државната изборна комисија на својата веб страница, од обработени 61,67 проценти од избирачките места, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов води со добиени 224.938 гласови, втор е кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со 156.814 гласови, Илијаз Халими од ДПА има 27.202 гласови, а Зоран Поповски од ГРОМ 15.508 гласови. Објавените податоците се однесуваат на 2.166 од вкупно 3.512 избирачки места.
XS
SM
MD
LG