Достапни линкови

Претседателе Назарбаев - „те сакаме“, порачуваат студентите


Над 3 илјади студенти јавно ќе му изразат љубов на претседателот на Казахстан Нурсултан Назарбаев.

Студентите од Државниот Универзитет за Хуманитарни науки и Право во Астана соопштија дека акцијата ќе биде одржана утре на платото на факултетот Фемида. Поводот е Денот на Претседателот – 1 Декември.

Назарбаев владее во Казахстан од 1989 година и е мета на критики за непочитување на човековите права и притисок врз политичките противници.
XS
SM
MD
LG