Достапни линкови

Постигнат договор за иранската нуклеарна програма


Шефот за надворешна политика на Европската унија, Кетрин Ештон, изјави дека е постигнат договор меѓу водечките светски сили и Иран околу спорната нуклеарна програма на земјата. Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф потврди дека е постигнат договор. Шесте светски сили Велика Британија, Кина, Франција, Русија, САД и Германија во Женева разговара за иранското прашање. Според соопштението од американската влада Иран се согласил да ги запре сите збогатувањето на ураниумот над 5 отсто и да се неутрализираат постојните залихи на речиси 20 проценти збогатен ураниум под 5 проценти во рок од шест месеци.

Иран, исто така, се согласил да не инсталира нови центрифуги за збогатување и да не го нарачува спорниот ректор за тешки води. Пакетот мерки за Иран вклучува и околу 7,2 милијарди долари во ослободување од санкции за Иран.
XS
SM
MD
LG