Достапни линкови

Вучиќ ги повика косовските Срби да гласаат в недела


Српскиот вицепремиер Александар Вучиќ денеска на митинг во Грачаница
Српскиот вицепремиер Александар Вучиќ денеска на митинг во Грачаница ги повика Србите на Косово да излезат на локалните избори в недела. „Гласањето в недела ќе им овозможи на Србите да добијат меѓународно признание за постоењето на Заедницата на српските општини“, изјави Вучиќ според кој, оние што повикуваат за бојкот на изборите, всушност се против Заедницата на српските општини и сакаат „да му наштетат на својот народ“, бидејќи со неучеството на изборите нема да имаат штета Албанците. Повик да гласаат в недела до косовските срби упатија и претседателот Томислав Николиќ и премиерот Ивица Дачиќ.
XS
SM
MD
LG