Достапни линкови

Ахмети бара директно вклучување на Брисел во спорот со името


Лидерот на ДУИ Али Ахмети
Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска во Брисел разговарал со европратеникот Ричард Ховит за извештајот за напредокот на Македонија кон Европската унија. Притоа, како што соопшти ДУИ, Ахмети побарал директно вклучување на Брисел во изнаоѓањето компромис со Грција околу името. Европратеникот Ховит ветил целосна негова поддршка за европската перспектива на земјата и додал дека локалните власти треба да им помогнат на пријателите во Брисел за да се постигне посакуваниот успех.
XS
SM
MD
LG