Достапни линкови

„Планини“ до решение за името


Министерот за надворешни работи Никола Попоски.
„Ставовите од југот се основа на проблемот. Немаме никакво убедување дека имаат желба да станат дел од решението. За се друго можеме да бидеме партнери, но за спорот, меѓу нас се планини, изјави министерот Никола Попоски по средбата со грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос во Њујорк, јавува МИА.

Пред средбата Министерство за надворешни работи на Грција преку соопштение ја префрла вината за спорот на Македонија.

Средбата во Њујорк траела 20-ина минути, и на неа, на грчко барање, присуствувале само двајцата министри.
XS
SM
MD
LG