Достапни линкови

Украина забрани увоз на руска пченица


Украина го забрани увозот на пченица од Русија откако руските царински служби ги заостриja регулативите за увоз на украински прехрамбени производи. Претставници на украинските санитарни и ветеринарни служби соопштија дека забраната на увозот на пченица од Сибир и Северен кавказ е донесена поради откриени случаи на шап и лигавка. Одлуката е донесена додека на руско – украинската граница се создава колона од шлепери кои пренесуваат украински прехрамбени производи. Руската влада, од друга страна, тврди дека не води трговска војна со Украина.
XS
SM
MD
LG