Достапни линкови

Уапсени демонстранти во Софија


Демонстрантите, кои веќе 35 дена протестираат во Софија против владата на премиерот Пламен Орешарски денеска блокираа дел од центарот на градот и повикаа на 24-часовна блокада на зградата на парламентот. Бугарската полиција уапси 14 демонстранти меѓу кои и маж кој се обидел да се самозапали. Демонстрантите, кои до сега ги блокираа улиците на Софија само во вечерните часови, утринава првпат преку ден блокираа дел од центарот на главниот град на Бугарија и предизвикаа хаос во време на пладневниот сообраќаен шпиц. Тие бараат распуштање на парламентот и свикување нови избори. Собраниската зграда е забарикадирана со железни огради.
XS
SM
MD
LG