Достапни линкови

Вести

На контра геј-парадата немаше жив човек

Архивска фотографија: Марш по повод Денот на толеранцијата во Скопје на 17април 2010.
Не се одржа контра геј-парадата во Скопје која за денеска беше најавувана на социјалните мрежи. Во повикот објавен на социјалната мрежа Фејсбук стои дека демонстрантите требаше да се соберат пред Соборниот храм Свети Климент Охридски од 14 до 15 часот, по што ќе тргнат кон Собранието и кој Плоштадот Македонија.

Петнаесетина минути пред 15 часот во дворот на Соборниот храм немаше никакви знаци на евентуален собир, освен полициското комбе паркирано пред црквата. Во 15 часот, на клупите во дворот на Соборниот храм седеа точно осум, претежно средовечни мажи и жени, дојдени да запалат свеќа за задушница, имаше четворица работници кои извршуваа градежни работи на црквата, а во храмот имаше тројца верници. Неколку минути по 15 часот и полициското комбе си замина од пред црквата.

Претходно, Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“ информира дека до МВР поднеле пријава за поттикнување на дискриминација и насилство, против неидентификуваните организатори на контра геј-парадата. Тие соопштуваат дека за денеска не е планирана никаква геј-парада, туку оти започнува „Неделата на гордоста“, во чии рамки ќе бидат одржани повеќе настани, но ниту еден од нив не предвидува јавен марш.

„Очекуваме од МВР да ги преземе сите неопходни мерки за заштита од насилство, дискриминација и ширење омраза врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет, и да овозможи мирно и непречено одвивање на планираните активности во Неделата на гордоста“, се наведува во соопштението потпишано од Хелсиншкиот комитет за човекови права – ЛГБТИ центар за поддршка и Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“ – Скопје.

Тие ја повикаа МПЦ да се огради од овој настан, и да ја спречи злоупотребата на верските храмови за активности кои вклучуваат ширење на омраза и нетолеранција.

види ги сите денешни вести

ЕУ лидерите ќе разговараат за безбедноста на инфраструктурата по инцидентите на „Северен тек“

Истекување на гас, 27 септември 2022

Лидерите на Европската унија ќе разговараат за безбедноста на клучната инфраструктура кога ќе се состанат во Прага следната недела, а по оштетувањето на гасоводите „Северен тек“ за кои многумина на Запад велат дека е предизвикана од саботажа.

„Саботажата на гасоводите Северен тек е закана за ЕУ“, истакна Шарл Мишел, кој претседава со состаноците на лидерите на ЕУ, денеска по разговорите со данската премиерка Мете Фредериксен во Брисел.

„Ние сме решени да ја обезбедиме нашата критична инфраструктура. Лидерите ќе се осврнат на ова на претстојниот самит во Прага“, напиша тој.

Лидерите на земјите-членки на ЕУ треба да се сретнат во главниот град на Чешка на 7 октомври. Во меѓувреме, секретарот на НАТО, Јенс Столтенберг, исто така се состана со Фредериксен во Брисел „за да се справи со саботажата“ на гасоводите, објави тој на Твитер.

„Сојузниците на НАТО ќе ја продолжат нашата блиска соработка за отпорноста [и] заштитата на критичната инфраструктура“, напиша Столтенберг.

НАТО претходно изрази „длабока загриженост“ за штетата претрпена од гасоводите „Северен тек“ во Балтичкото Море, нарекувајќи ги инцидентите „намерни, непромислени и неодговорни акти на саботажа“.

Три истекувања, две во данската зона и едно во шведската зона, беа откриени минатата недела во двата главни руски подводни цевководи за транспорт на природен гас во Германија, додека Шведска на 29 септември соопшти дека нејзината крајбрежна стража открила четврто истекување .

Инцидентите се случуваат во време на зголемени тензии меѓу Европа и Русија поради војната во Украина.

Иако и НАТО и Европската унија велат дека протекувањето на информациите било предизвикано од саботажа, тие досега се воздржуваа директно да ја префрлат вината на Русија.

Русија соопшти дека ги повлекла војниците од источниот украински град Лиман

Илустративна фотографија

Руското Министерство за одбрана соопшти дека ги повлекло своите војници од стратешкиот источен украински град Лиман, неколку часа откако Киев соопшти дека ги опколил руските сили таму и еден ден откако Москва соопшти дека го анектира регионот на Доњецк.

Неколку моменти пред најавата за повлекување на Русија на 1 октомври, украинското Министерство за одбрана соопшти дека нејзините сили влегле во Лиман, клучен железнички центар што беше цел на контраофанзивата на Киев во последните денови.

„Украинските воздушни јуришни сили влегуваат во Лиман, регионот Доњецк“, објави Министерството на Твитер.

Серхи Череватиј, портпарол на украинската источна група на сили, рече дека „веќе сме во Лиман, но се уште има борби“.

Претходно истиот ден, Череватиј посочи дека украинските сили ги опколиле руските војници во близина на клучниот железнички центар.

„Руската група во областа Лиман е опколена. Населбите Јампил, Новоселивка, Шандрихолове, Дробишеве и Ставки се ослободени и таму се преземаат мерки за стабилизација“, рече Череватиј.

Москва го користеше Лиман како логистички центар за операции во северниот дел на регионот Доњецк. Нејзиниот пад ќе го означи најсериозниот неуспех за руското оружје откако молскавичната украинска контраофанзива ги поколеба руските трупи во регионот на Харкив минатиот месец.

Пендаровски - Бугарија подготвена да ни помогне со струја преку европските механизми

Трилатерална средба во Софија

Кои се начините за Бугарија, која има вишоци на струја, да и помогне на Македонија во енергетската криза без да се нарушат правилата што ги налага Европската Унија, било разговарано денеска во Софија на трилатералната средба меѓу претседателот на државата Стево Пендаровски, со бугарскиот колега Румен Радев и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Како што појасни Пендаровски по средбата, во Бугарија имало подготвеност да помогне преку солидарните фондови, по примерот како со вакцините за време на пандемијата. Сепак, потсети тој, правилото е дека кога земја членка на ЕУ има вишоци на струја, нив треба да ги продава на светскиот пазар.

„И кога одите на светскиот пазар цените се многу повисоки од она што може да го добиете во билатерално договорање. Од бугарска страна има јасна, и политичка и секаква друга волја, да и се помогне на Република Северна Македонија во оваа тешка ситуација, изјави претседателот Пендаровски.

Цените на берзите на струја варираат ама периодов се во просек околу 400 евра за мегават час, а Македонија бара струја од Бугарија по цена од 200 евра за мегават.

Оттука, појасни Пендаровски, Бугарија, како членка на ЕУ, бара од Европската комисија механизам како можеме да не ги рушиме европските директиви, и како може да се направи билатерална трансакција меѓу земја членка на ЕУ и земја која се уште не е членка.

„Има неколку механизми, еден од нив кој е применуван, особено во време на КОВИД-кризата, да се побара од тие т.н. компензациски фондови на ЕУ да се обесштети државата која, евентуално, би морала по светски цени да ги набавува енергентите. ЕУ ги има тие солидарни фондови преку кои им се помага на земјите што се уште не се членки. Нешто слично како со вакцините кога беше врвот на короната, а кога вакцинацијата на светско ниво беше тукушто започната“, рече Пендаровски.

Во однос на тоа колку ќе трае оваа процедура, Пендаровски рече дека од Фон дер Лајен добил одговор оти „ако се запазат процедурите и ако апликацијата е во ред, тоа може да се заврши за неколку недели“.

Рок од две недели за договор уште пред еден месец даде и премиерот Димитар Ковачевски кога беше во посета на Софија за да обезбеди поевтина струја за стопанството, но решение се уште нема. Македонија инаку бара струја од увоз бидејќи домашното производство не ја задоволува потрошувачката, а на светските берзи таа е за десепати поскапа од лани и има страв од недостиг.

Претседателката Усрула фон дер Лајен непосредно по средбата, преку Твитер го поздрави „позитивниот моментум“ помеѓу Бугарија и Македонија.


„Тоа доведе до почеток на процесот на пристапни преговори со Северна Македонија. Сега, исто така, тоа може да води до добра соработка за доброто на луѓето, на пример за енергија“, наведе Фон дер Лајен.

Глобални протести поради смртта на Иранката Махса Амини

Протести поради смртта на Махса Амини

Иранците и нивните приврзаници ширум светот излегоа на собири за да покажат солидарност со протестите во Иран, предизвикани од смртта на притворената Махса Амини.

22-годишната жена почина во болница на 16 септември, три дена откако полицијата за морал ја одвела во „центар за превоспитување“ на часови за скромност поради наводно носење хиџаб на начин кој не бил во согласност со строгите прописи на Иран.

Митинзи се одржани во 159 градови низ светот, меѓу кои Окленд, Њујорк, Сеул и Цирих, се наведува во соопштението на невладината организација Иранци за правда и човекови права.

Во Бризбејн, Австралија, илјадници од иранската дијаспора протестираа под слоганот „Биди наш глас“. Во Токио, демонстрантите носеа фотографии од Иранки како ги палат своите шамии и си ги шишаат косите.

Во Иран, протестите продолжија 15-ти ден по ред на 30 септември, и покрај бруталната акција на властите за кои од Иранци за правда и човекови права тврдат дека однеле повеќе од 80 животи.

Безбедносните сили, наводно, пукале со боева муниција кон демонстрантите во неколку градови и градови на 30 септември.

Корпусот на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) соопшти дека двајца нејзини полковници биле убиени во насилството, тврдејќи дека вкупно 20 војници на ИРГЦ биле убиени.

Денеска во Техеран се собираше полиција поради извештаите дека универзитетските студенти планираат протести за да повикаат на ослободување на студентите приведени на претходните собири.

Иран ги обвини надворешните сили за немирите. На 28 септември, ирански беспилотни и ракетни напади убија 14 луѓе во автономниот курдски регион во Ирак, откако Техеран ги обвини тамошните бунтовнички групи дека ги поттикнале протестите.

Активистите и роднините на починатата Амини велат дека таа била убиена од удари во главата кои ги добила додека била во полициски притвор и го отфрлиле тврдењето на властите дека 22-годишната девојка доживеала срцев удар.

Веста за нејзината смрт ги погоди луѓето во земјата која веќе е уништена од социјални немири поради лошите услови за живеење и економските тешкотии влошени со осакатувачките економски санкции на САД како одговор на иранската нуклеарна програма.

Во повеќе од 80 градови избија протести за да се осуди државното насилство врз жените и да се бараат поголеми права, слобода и правда за жените.

Многумина од демонстрантите повикаа и на крај на Исламската Република.

САД доделува 78 милиони долари за модернизација на македонската армија

Илустративна фотографија

Сојузничката поддршка од САД за Македонија ќе изнесува 78 милиони долари, средства наменети за модернизација, опремување и унапредување на капацитетите на Армијата, соопшти денеска министерката за одбрана Славјанка Петровска.

„Ја добивме веста за сојузничка поддршка од вкупно 78 милиони долари кои ќе се насочат во проектите потребни да ги достигнеме НАТО целите на способности и ќе ни овозможат уште поинтензивно да ги развиваме нашите капацитети – да се модернизираме, да се опремуваме, да имаме посилна сајбер одбрана, модерна и напредна Армија“, истакна Петровска.

Заглагодарувајќи се на САД, министерката истакна дека ова партнерство не значи само политичка поддршка меѓу двете земји, туку и соработка во градењето и унапредувањето на способностите и капацитетите на Армијата.

„Изминативе 30 години САД се нашиот стратешки партнер и сојузник во остварувањето на овие цели“, рече Петровска.

Програмите за одбранбена соработка меѓу двете земји започнаа во 1996 година. Преку Меѓународната програма за воена помош, САД донираа воена опрема во вредност од 160 милиони долари од почетокот на програмата.

Инаку средствата за македонската армија се дел од околу една милијарда долари воена помош што ја најави американскиот Стејт департмент за 17 европски земји, за зајакнување на одбранбениот сектор.

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот и брашното за 10%

Леб во маркет во Скопје, 1 јуни 2022

Поради скапата струја и растот на берзанските цени на пченицата, меничарите најавуваат дека до крајот на ноември цената на лебот, брашното и печивата ќе порасне за најмалку 10%.

Затоа бараат субвенции за струја или да бидат додадени на регулираниот пазар, вели претседателот на Групација на мелничко-пекарската индустрија во Стопанската комора, Горан Малишиќ. Тој додава дека од голема корист би биле и ноќните вишоци што ги продава ЕСМ, зашто 75 отсто од производството на пекарската индустрија се изведува ноќе.

„Во сегашната консталација, берзанската цена на пченицата како основна суровина повторно почна да расне. Од жетвата 2022 цената на француската берза е зголемена за околу 10 отсто, а и зголемувањето во Србија е исто така 10 проценти. Тоа значително ќе ја зголеми цената на брашното и на лебот со печивата за минимум 10 проценти во наредниот период од максимум 40 до 50 дена“, истакнува Малишиќ.

Додава дека залихите на пченица кај приватните субјекти, силоси и мелници се на историски најмал минимум поради намалената домашна жетва во 2022, но и неможноста на мелниците да набават пченица од увоз поради високата цена.

Веќе испратиле неколку барања до Владата и ресорните министерства.

„Најважното барање е како една од општествено најважните индустрии за прехрана на населението или индустрии кои обезбедуваат домашно брашно, леб и печива, да биде субвенционирана во цената на електричната енергија или додадена во регулираниот пазар со цел, во двете опции, цената на струјата да не биде повеќе од шест денари по киловат час. Така би се смирила ситуацијата и соодветно би се намалиле цените во корист на населението“, смета Малишиќ.

Лебот и житата веќе драстично поскапеа. Според податоците од Државниот завод за статистика, поскапувањето во август изнесуваше скоро 45%, споредено со истиот месец лани.

Протест на Авганистанките поради „геноцидот на Хазара“ по смртоносниот самоубиствен бомбашки напад

Протест во Авганистан поради неодамнешниот напад во Кабул, 1 октомври 2022 година

Неколку десетици Авганистанци, главно жени, излегоа на протести, еден ден по самоубиствениот бомбашки напад во кој загинаа десетици лица, најмногу од нив ученички кои се подготвуваа за приемните испити на универзитетот во Кабул.

Полицијата соопшти дека билансот на загинатите во нападот на 30 септември е „најмалку 20 лица“, додека Обединетите нации за новинската агенција АФП на 1 октомври рекоа дека најмалку 35 лица загинале, а 82 се ранети.

Повеќето од жртвите беа од малцинската заедница Хазара, главно шиитско муслиманско етничко малцинство кое беше цел на брутални напади во последниве години.

Демонстрантите маршираа покрај болницата каде што се лекуваа жртвите на нападот извикувајќи: „Стоп за геноцидот на Хазара“ и „Не е злосторство да се биде шиит“.

Десетици тешко вооружени талибански милиции го следеа протестот.

Никој не ја презеде одговорноста за нападот на високообразовниот центар Каај, но терористичката група Исламска држава, која ги смета шиитите за еретици, презеде одговорност за претходните напади во областа чија цел биле жени, училишта и џамии.

Талибанците - кои ја презедоа авганистанската влада во август 2021 година по повлекувањето на меѓународната коалиција предводена од САД - исто така ги сметаат Хазарите за еретици.

Нападот е „срамен потсетник за неспособноста и целосниот неуспех на талибанците, како де факто власти, да го заштитат народот на Авганистан“, рече Самира Хамиди од групата за човекови права Амнести интернешенел во соопштението.

Со гасниот интерконектор меѓу Бугарија и Грција до нова енергетска карта на Европа

Церемонијата за официјално пуштање во употреба интерконекторот 

Гасниот интерконектор меѓу Бугарија и Грција ќе ја промени енергетската карта на Европа, зголеми енергетската безбедност и ќе овозможи диверзификација на изворите на снабдување со гас во регионот, беше истакнато денеска во Националната палата на културата во Софија каде се одржа церемонијата за официјално пуштање во употреба интерконекторот.

„Интерконекторот меѓу Бугарија и Грција драстично ја менува енергетската карта на Европа и конечно имаме вистински проток на гас од Азербејџан“, изјави домаќинот на настанот, бугарскиот претседател Румен Радев во своето обраќање на церемонијата.

Тој изрази благодарност до раководството на компанијата ИЦГБ, кое, како што рече, работеше многу сериозно, но и до бугарските и грчките институции, како и до Европската комисија за финансиската поддршка за реализација на овој проект.

Според него, оваа гасна врска е можност не само за Бугарија, туку и за Романија, Србија, Северна Македонија и многу други земји од Централна и Југоисточна Европа.

Радев се обрати кон грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, кој исто така присуствуваше на церемонијата, истакнувајќи дека Бугарија очекува пуштање во употреба и на гасниот центар во Александруполис, со што, според него, ќе се постигне вистинска диверзификација на снабдувањето со гас.

Мицотакис пак истакна дека е потребна заедничка европска стратегија за справувањето со енергетската криза.

„Овој гасовод значително ќе ги промени и снабдувањето со енергија, но и енергетската безбедност за сите нас на европскиот континент“, истакна грчкиот премиер.

Тој посочи дека конкретниот гасовод „поврзува европски земји што делат исти европски вредности и солидарност“, потенцирајќи ја важноста и потребата за постигнување едно европско решение, исто како и за пандемијата. Говорејќи за регионалните проекти, се осврна и на важноста на терминалот за течен природен гас во грчкиот град Александруполис.

„Знаете дека важниот проектот во Александруполис со терминалот и складирањето ќе ни помогне да обезбедиме енергетска безбедност не само за Грција, туку и за други земји од Југоисточна Европа, но не само за нив туку дури и за земјите од централна Европа“, порача грчкиот премиер.

На церемонијата присуствува и македонскиот претседател Стево Пендаровски, кој пристигна во салата заедно со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и неговиот бугарски колега Радев. По нив во салата влегоа претседателите на Азербејџан и на Србија, Илхам Алијев и Александар Вучиќ и премиерите на Грција и на Романија, Киријакос Мицотакис и Николае-Јонел Чука.

Претседателката на ЕК, Фон дер Лајен изјави дека гасоводот меѓу Бугарија и Грција „ги менува правилата на игра“ и значи ставање крај на зависноста на Европа од рускиот гас, како и дека ваквите проекти значат дека Европа ќе има доволно гас за зимата.

„Европа има се што и е потребно за да се ослободи од зависноста од Русија, а тоа е политичката волја. Енергетската криза е сериозна, но убеден сум дека можеме да се справиме со неа и бара сериозен одговор од Европа“, рече Фон дер Лајен.

Интерконекторот е со вкупна должина од 182 километри, од кои на бугарска територија се 140 километри и ги поврзува системите за пренос на гас на Бугарија и Грција, вклучувајќи го и Трансјадранскиот гасовод. Вкупната вредност на гасоводот е над 240 милиони евра, кои ги обезбеди Европската комисијата за претпролетни истражувања во 2010 година.

Албанската влада се премисли - нема четирикратно поскапа струја за домаќинствата што трошат најмногу

Илустративна фотографија

Поради дождот и штедењето струја албанската Влада ја повлече одлуката за четирикратно поскапа струја за домаќинствата кои трошат најмногу електрична енергија, односно над 800 киловат часови месечно.

Таа требаше да стапи во сила денеска, но премиерот Еди Рама, во денешната онлајн комуникација со граѓаните, најави дека е можно да се примени од следниот месец, во зависност од тоа колку самите граѓани ќе штедат струја и какво ќе биде времето.

„Решивме да ја одложиме примената на одлуката поради две причини: првиот елемент се врнежите. Имавме обилни дождови, кои го зголемија нивото на вештачките акумулации во хидроцентралите. Вториот елемент е трендот на заштеда што предизвика потребата за енергија да биде помала од прогнозираната. Имајќи ги предвид овие два елемента оценивме дека можеме да продолжиме да ја задоволуваме потребата за електрична енергија“, рече Рама.

Регулаторниот завод за енергетика на 24 минатиот месец, по предлог на владата, одобри зголемување на цената на енергијата за 4,4 пати за домаќинствата кои месечно трошат повеќе од 800 киловати електрична енергија. Оваа одлука требаше да се применува до 31 декември годинава.

Албанија, со 2,8 милиони жители, е единствената земја во регионот која произведува целосно „зелена струја“. Целото производство доаѓа од обновливи извори, а ајголемиот дел од големите хидроцентрали.

Проблемот при целосното потпирање на хидроенергија е што производството зависи од тоа колку вода има. Во посушните години Албанија не успева да ги задоволи своите потреби, но во добрите хидролошки години има и за извоз.

Според податоците на Заводот за статистика на Албанија, минатата година земјата била извозник на струја. Биле произведени 8962 GWh струја, а потрошувачката била 8414 GWh.

Украина соопшти дека руските сили го уапсиле шефот на нуклеарната централа Запорожје

Влезот кон нуклеарната централа Запорожје

Директорот на украинската нуклеарна централа Запорожје е приведен од руска воена патрола, соопшти денеска државната фирма „Енергоатом“, која управува со централата.

Ихор Мурашов бил приведен во попладневните часови на 30 септември додека патувал меѓу фабриката и градот Енерходар.

Нуклеарната централа и околината се под контрола на руските окупаторски сили од март. Киев и Меѓународната агенција за атомска енергија на ОН (МААЕ) предупредуваат на можноста од еколошка катастрофа во централата поради тековните борби во околината.

Русија ги отфрли повиците за создавање демилитаризирана зона околу централата Запорожје.

Украинскиот персонал продолжува да работи со фабриката. Последниот реактор беше затворен во септември поради гранатирањата во близина.

Мурашов „беше изнесен од автомобилот и со врзани очи беше однесен во непознат правец“, се вели во соопштението на Енергоатом.

„Неговото приведување...ја загрозува безбедноста на Украина и на најголемата нуклеарна централа во Европа“, ијави претседателот на Енергоатом, Петро Котин, пренесоа агенциите.

Русија веднаш не одговори на оваа изјава. МААЕ, која има свои монитори што работат во централата, исто така засега нема коментар.

Скринингот и енергетската криза во фокус на средбата Пендаровски – Фон дер Лајен

Средба во Софија на македонскиот претседател Стево Пендаровски со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен

Скрининг процесот отворен во рамки на пристапните преговори за влез на Македонија во Европската Унија заедно со енергетската криза биле главните теми на разговор на денешната средба на македонскиот претседател Стево Пендаровски со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен во Софија.

Како што соопштија од претседателскиот кабинет, во однос на во пристапните преговори за влез во ЕУ, Пендаровски истакнал дека земјава е подготвена да ги направи потребните реформи во клучните области, како дел од процесот за пристапување кон ЕУ.

Во однос на кризата пак, претседателот Пендаровски изразил очекување за европска помош во контекст на европската солидарност во справувањето со енергетската криза.

„Се надеваме на поддршка од Европската Комисија во справувањето со енергетската криза во духот на европската солидарност“, објави претседателот на социјалните мрежи.

Пендаровски и Фон дер Лајен денеска во Софија присуствуваат на церемонијата по повод почетокот на комерцијалната работа на гасниот интерконектор Грција – Бугарија (ИГБ).

Бектеши вели дека договор за бугарската струја ќе има само ако цената е 200 евра за мегават час

Работници на електричен столб

Доколку Република Бугарија ја прифати нашата понуда за откуп на електрична енергија по фиксна цена од 200 евра за мегават час, колку што може да поднесе нашето стопанство, можеме да постигнеме договор, но доколку тие инсистираат да плаќаме по цената која е на берза, нема да се согласиме и ќе продолжиме со нашите домашни капацитети, истакна министерот за економија Крешник Бектеши, во синоќешното гостување во 360 степени на Алсат ТВ, осврнувајќи се на преговорите со Бугарија за набавка на струја.

Тој појасни дека изминатите недели се воделе интензивни преговори со претставници од бугарска страна, а во разговорите беа вклучени и претставници од Европската комисија и Европската енергетска заедница.

Бектеши истакна дека нема да прифати да плаќаме базна енергија за наредните седум месеци по цена која е моментално на берзите.

„Тоа е ставот на Владата, преговараме со бугарската страна за фиксна цена која ќе биде до крајот на април и не фиксна цена само во пикови, туку фиксна цена за 24 часа. Што значи тоа – ако цената е 200 евра, тие во ноќните часови ќе добијат 200 евра за мегават час, а има денови кога во ноќните часови електричната енергија не е повеќе од 100 евра, а во пикови во текот на денот може цената да стигне 400 или 500 евра, но тие пак ќе добиваат 200 евра“, рече Бектеши.


Цената на струјата на берзите драстично поскапе во изминатиот период и стигна до над 700 евра за мегават час, што е десетпати повеќе од ланските цени. Поради проблемот со цената и стравувањето од недостиг на струја Владата прогласи кризна состојба и с ерастрча по соседните земји за да обезбеди дополнителни количества.

Во однос на преговорите со Турција, Бектеши информираше дека имаме понуда за набавка на електрична енергија која е доставена до Стопанската комора со цена која е повисока од нивните барања кои се движат од 150 до 200 евра за мегават час. Со Србија пак се преговара за размена на гас за електрична енергија.

Турција го осуди обидот на Русија за анексија на украински територии

Рускиот претседател Владимир Путин со Денис Пушилин, Леонид Пашечник, Владимир Салдо, Евгениј Балицки, кои се лидери инсталирани од Русија во украинските региони Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје, на церемонијата на прогласување анексија, 30 септември 2022

Турција се приклучи на растечката меѓународна осуда на обидот на Русија за незаконска анексија на уште четири украински региони, поради што трите балтички земји побараа од НАТО да отвори брз пат за Украина да се приклучи на трансатлантската алијанса.

Турското Министерство за надворешни работи, руската анексија денеска ја нарече „тешко кршење“ на меѓународното право, истакнувајќи дека Анкара исто така одбила да го признае незаконското заземање на украинскиот регион Крим од страна на Русија во 2014 година.

„Ја повторуваме нашата поддршка за решавање на оваа војна, чија сериозност постојано расте, заснована на праведен мир што ќе се постигне преку преговори“, се вели во турската изјава.

Рускиот претседател Владимир Путин на 30 септември потпиша документи со кои се формализира обидот на Русија да ги анектира украинските региони Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје, чии делови се окупирани од руските сили. Претходно, Москва одржа референдуми во четирите украински региони за кои западните земји рекоа дека се „измама“ и беа широко отфрлени од меѓународната заедница.

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека „овие акции немаат легитимитет“, додека земјите како Германија, Велика Британија, Шведска и Полска, исто така, брзо ја осудија акцијата на Москва. Русија стави вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара итно запирање на руската „целосна, незаконска инвазија на Украина“.

Доцна на 30 септември, трите балтички држави Естонија, Литванија и Летонија издадоа заедничка изјава во која го одобруваат барањето на Киев на Украина да и биде одобрено забрзано членство во НАТО.

„Балтичките пријатели на Украина целосно го поддржуваат приемот на Украина во НАТО што е можно поскоро. Инспиративната храброст на Украина може само да го зајакне нашиот сојуз“, се вели во соопштението.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави дека Киев ќе се обиде да се приклучи на Алијансата веднаш по обидот на Москва да ги заземе четирите украински региони. Сепак, изјавата наиде на внимателен одговор од Вашингтон и од седиштето на НАТО.

„Во моментов, нашиот став е дека најдобриот начин за нас да ја поддржиме Украина е преку практична, теренска поддршка во Украина и дека процесот во Брисел треба да се започне во друго време“, рече советникот за национална безбедност на САД, Џејк Саливан.

Аналитичарите велат дека е малку веројатно НАТО да прифати да прими земја која е во војна.

Русија ја започна својата масовна воена инвазија на Украина на 24 февруари, предизвикувајќи ја најголемата војна во Европа од Втората светска војна. Конфликтот остави десетици илјади мртви и милиони раселени.

Северна Кореја го направи четвртиот тест на балистичка ракета во една недела

Илустративна фотографија

Северна Кореја на 1 октомври лансираше две балистички ракети кон Јапонското Море, што е нејзин четврти ракетен тест во последната недела.

Јужнокорејската војска го пријавила тестот без да даде дополнителни детали, објавија локалните медиуми.

Јапонија објави дека проектилите поминале 350-400 километри и достигнале височина од 35-50 километри.

Неколку резолуции на Обединетите нации и забрануваат на повлечената нација да спроведе какви било тестови на балистички ракети. Во мај, Кина и Русија ја блокираа иницијативата на САД за заострување на санкциите поради лансирањето на севернокорејските ракети.

Претходно неделава, јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јеол ја осуди „опсесијата“ на Северот со нуклеарно оружје, за кое Јун рече дека предизвикало изолирање на севернокорејскиот народ.

Јун додаде дека „ако Северна Кореја се обиде да користи нуклеарно оружје, ќе се соочи со решителен, силен одговор од алијансата Јужна Кореја-САД и нашата војска“.

Аналитичарите веруваат дека неодамнешниот бран на ракетни тестови е одговор на заедничките поморски вежби на САД и Јужна Кореја, како и уште една обука каде беше вклучена Јапонија.

Светска банка одобри уште 530 милиони долари помош за закрепнување за Украина

Украинските пожарникари работат меѓу оштетените згради по руски ракетен напад во центарот на Харкив, 6 септември 2022 година

Светската банка одобри дополнителни 530 милиони долари помош за реконструкција и обновување на Украина, додека земјата се брани од силната воена инвазија од соседна Русија.

Банката денеска соопшти дека со новата помош за Украина по инвазијата на Русија на 24 февруари, вкупната помош изнесува 13 милијарди долари, од кои 11 милијарди веќе се исплатени.

Регионалниот директор на Светска банка за источна Европа, Аруп Банерџи, рече дека банката ја проценува вкупната потреба на Украина во следните три години на над 100 милијарди долари.

Помошта доаѓа еден ден откако Русија официјално зазеде уште четири украински региони кои се делумно окупирани од руските трупи, што наиде на широка осуда од Соединетите држави и европските земји.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вети дека никогаш нема да ги прифати нелегалните анексии на Москва и го повика Западот да го прифати обидот на Украина да се приклучи на НАТО.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG