Достапни линкови

Филе нема да биде посредник во дијалогот Белград-Приштина


Штефан Филе
Портпаролот на европскиот комесар за проширување Петер Стано денеска демантираше дека Штефан Филе би можел да ја преземе посредничката улога во дијалогот меѓу Белград и Приштина, наместо високиот претставник на ЕУ Кетрин Ештон. Стано за Танјуг изјави дека тоа едноставно не е вистина.
Белградскиот дневен весник „Блис“ денеска објави дека Ештон нема повеќе да посредува во дијалогот и оти Филе се подготвува да го заземе нејзиното место.
XS
SM
MD
LG