Достапни линкови

Г8-сексуалните насилства третирани како воени злосторства


Министрите за надворешни работи на земјите членки на Г8
Министрите за надворешни работи на земјите членки на Г8 се согласија дека силувањата и секусалните злосторства во конфликтите да бидат третирани како воени злосторства. Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хаг, кој беше домаќин на средбата рече дека за таа цел ќе биде воспоставена меѓународна рамка, бидејќи никогаш не треба да има амнестија за сексуалното насилство.
Специјалниот претсавник на ОН за бегалци Анџелина Џоли и Специјалниот преставник на ОН за сексуално насилство во конфликти Заинаб Бангура присуствуваа на средбата.
XS
SM
MD
LG