Достапни линкови

Горбачов повика на нов систем на владеење во Русија


Поранешниот советски лидер Михаил Горбачов
Поранешниот советски лидер Михаил Горбачов изјави дека руската политика се повеќе се претвара во имитација. Според него, на земјата и е потребен нов систем на владеење. Тој упати критика до претседателот Владимир Путин дека ги маргинализира неговите противници наместо да ги ангажира и дека користи воена реторика во надворешните односи со цел да ги убеди Русите дека нивната земја е под опсада од надворешните непријатели.
Горбачов изјави дека властите успеале да се справат со протестите, но предупреди дека тие ќе се вратат доколку Путин не преземе нешто.
XS
SM
MD
LG