Достапни линкови

Јанкулоска - Денеска имавме најдобро организирани и најчисти избори


Mинистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.
Локалните избори 2013 година се одвиваа во мирна, фер и демократска атмосфера. Не е регистриран ниту еден посериозен инцидент. Гласањето на избирачките места се одвиваше без проблеми и без нарушување на избирачкото право, оцени министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Според сите показатели со кои располага МВР, потенцира на прес-конференцијата министерката Јанкулоска, заедничка е оценката дека веројатно денеска имавме најдобро организирани и најчисти избори во независна Македонија. Сите заедно, нагласи таа, треба да бидеме горди на фактот што Република Македонија недвосмислено демонстрираше дека местото и е во ЕУ.

Во помалку од еден процент од избирачките места, според податоците на МВР, гласањето започнало со задоцнување, а на само 20 гласачки места имало помали прекини во времетраење до еден час. Задоцнувањата или кратките прекини, посочи Јанкулоска, се главно поради технички причини или поради поситни забелешки, но тоа генерално не влијае на избирачкиот процес.

„До МВР беа доставени неколку поплаки и претставки. По сите беше постапено веднаш и за разлика од сите претходни избори поднесени се вкупно три кривични пријави и две прекршочни, што дополнително говори за мирниот изборен ден“, појасни министерката Јанкулоска.

Таа потсети дека кривичен прогон е преземен против лице од Куманово за сторени кривични дела повреда на слободата на определување на избирачите и обид за спречување избори и гласање. Од СВР Куманово е поднесена уште една кривична пријава против кумановец за сторено кривично дело спречување на избори и гласање.

Изготвен е и записник за примање кривична пријава против засега непознати сторители за две кривични дела повреда на слободата на определување на избирачите и поткуп при избори и гласање.

На гласачкото место 2256 во Штип лице фотографирало гласачко ливче по што откако излегло фотографијата ја покажало на друго лице, а по документирање на случајот МВР ќе поднесе кривична и прекршочна пријава.

На подрачјето на полициската станица Гевгелија, информира министерката Јанкулоска, по претходна вербална расправија меѓу носител на листа на опозициската коалиција и член на политичка партија настанала расправија по што против нив ќе бидат преземени соодветни и законски мерки согласно Законот за прекршоци против јавниот ред и мир.

Во гласачкото место во селото Мирковци, скопско, жител на селото во алкохолизирана состојба недолично се однесувало и против него ќе биде поднесено барање за поднесување прекршочна пријава.
XS
SM
MD
LG