Достапни линкови

Курдските бунтовници ќе го почитуваат повикот на Оџалан


Курдскиот лидер Абдула Оџалан
Курдската работничка партија соопшти денеска дека ќе го почитува повикот за прекин на воените активности, кој го упати нејзиниот лидер Абдула Оџалан. Воениот командант на бунтовниците Мурат Карајлан, цитиран од прокурдските медиум изјави дека партијата е исто толку е подготвена за мир, колку што е и за војна. Според него, тие со одлучност ќе му пристапат на повикот на Оџалан.
XS
SM
MD
LG